DEHONIANS

Priests of the Sacred Heart

South African Province

"...our whole vocation, our purpose, our duty, our promises, are found in these words:

Ecce venio...

Ecce ancilla.."

Members of the Province:

Bishop Adam Musialek, SCJ

Originally from Poland Fr. Adam became the first Provincial Superior of the South African Province. He worked in the formation house in Kwa-Zulu-Natal taking care of the preparation of our candidates to priesthood. He was involved in the pastoral ministry in De Aar, Aliwal North and Pietermaritzburg. Since September 2009 he is the bishop of De Are Diocese.

Profession date: 11 September 1977

Ordination date: 09 June 1983

Bishop ordination date: 24 September 2009

Father Zolile Petros Mpambani, SCJ

Fr. Zolile, a South African member of the Province, served in the formation as the novice master and the superior of scholastics in Pietermaritzburg. Also he was the member of the General Administration for six years. In February 2013 he became the fourth Provincial Superior of the South African Province. Since August 2013 he is the bishop of Kokstad Diocese.

Profession date: 28 January 1982

Ordination date: 25 April 1987

Bishop ordination date: 03 August 2013

Father John Strittmatter, SCJ

Originally from the United States Fr. John has served as the parish priest in many parishes in the De Aar Diocese. He has been very active in the field of social development and the eradication of poverty. In year 2012 he retired in the Monastery, Aliwal North.

Profession date: 08 September 1954

Ordination date: 23 December 1961

 

Father Benno Hansel, SCJ

Originally from Germany Fr. Benno served as the regional superior and the bursar for the SCJs. He retired from his pastoral involvement at Hilton parish, but still continues to serve the Holy Cross Sister and the Missionary Sisters of the Sacred Heart Sisters, all stationed in Aliwa North.

Profession date: 10 August 1956

Ordination date: 06 April 1962

 

Father Karl-Heinz Ofenloch, SCJ

Originally from Germany Fr. Karl-Heinz worked as the parish priest in the Cathedral of Aliwal for 15 years. He also served as the provincial councilor and the provincial bursar. At present he is retiring in the Aliwal North Monastery.

Profession date: 15 May 1965

Ordination date: 20 November 1970

 

Father Marek Przybys, SCJ

Originally from Poland Fr. Mark became the second Provincial Superior of the South African Province. Completing his two terms of that Office, he ministered to the faithful in Graaff-Reinet, De Aar Diocese then he served as the superior of Dehon House (Scholasticate) in Pietermaritzburg.

Profession date: 27 September 1981

Ordination date: 11 June 1988

Father Zdzislaw Koscielny, SCJ

Originally from Poland Fr. Zdzislaw (Paul) has been working as the parish priest in both Aliwal and De Aar Dioceses. At present he serves the faithful in Colesberg, De Aar Diocese.

Profession date: 15 November 1981

Ordination date: 17 June 1987

 

Father Kazimierz (Angel) Gabryel, SCJ

Originally from Poland Fr. Angel ministered to the people of India. Since 2012 he has become a member of the South African Province. He ministered as parish priest in Graaff-Reinet, De Aar Diocese. At present, he is the treasure of the Scholasticate in Pietermaritzburg.

Profession date: 30 September 1984

Ordination date: 13 June 1990

 

Father Piotr Surdel, SCJ

Originally from Poland Fr. Piotr (Peter) has worked in various parishes in both Aliwal and De Aar Dioceses. For several years he has served as the novice master in Bethulie. For short period of time he moved to formation house in K-Z-N, and later he became the third Provincial Superior of the South African Province. After his sabbatical year, at present, he serves as local treasurer of the Aliwal Community.

Profession date: 28 September 1985

Ordination date: 28 April 1991

Father Krzysztof Grzelak, SCJ

Originally from Poland Fr. Krzysztof (Chris) worked in pastoral ministry in the Diocese of De Aar and Aliwal North. Since completing his Ph. D. Degree at the University of Kwa-Zulu Natal he works at St. Joseph's Institute in Cedara.

Profession date: 27 September 1986

Ordination date: 16 May 1992

 

Father Adam Maslowski, SCJ

Originally from Poland Fr. Adam has been working in both Aliwal and De Aar Dioceses, as parish priest and youth chaplain in the Diocese of De Aar. He worked as vocations director and then he served the Province as its secretary, treasurer and councilor.

Profession date: 22 September 1988

Ordination date: 11 May 1996

 

 

Father Bernard Tente Sompane, SCJ

Fr. Bernard, a South African member of the Province, after his ordination has been appointed as the parish priest in St. Teresa Mission in the Aliwal Diocese, then he worked in Bethulie. At present, he serves the faithful in Johannesburg, Soweto. Since February 2017 he has been working as the fifth Provincial Superior.

Profession date: 17 September 1992

Ordination date: 07 December 2002

 

Father Innocent Mabheka, SCJ

Originally from Zimbabwe, Fr. Innocent has been appointed as the parish priest in Bethulie right after his priestly ordination. Since completing his Master Degree in Theology at the University of KwaZulu-Nata he had been responsible for the formation of scholastics before he became the pre-novice master. Then he started his pastoral ministry in Petrusville, De Aar Diocese. At present he works as parish priest in Johannesburg Diocese.

Profession date: 12 January 1996

Ordination date: 07 December 2002

 

Father Ntsikelelo Bambatha, SCJ

Fr. Ntsikelelo, a South African member of the Province, after his ordination he ministered in St. Teresa Mission. Since May 2014 he has been working in Graaff-Reinet, De Aar Diocese. At present, he serves as vocations director and Provincial secretary.

Profession date: 02 February 2002

Ordination date: 19 December 2009

 

Father Sanil Michael, SCJ

Originally from India, Fr. Sanil, ministered in Middelburg in De Aar Diocese. Since 2013 he has become a member of the South African Province. At present, he ministers the faithful in the Archdiocese of Durban, at St. Francis of Assisi parish.

Profession date: 07 May 2003

Ordination date: 09 June 2008

 

 

Father Joshua Mpiti, SCJ

Fr. Joshua, a South African member of the Province, after his ordination received the first assignment - pastoral ministry in St. Teresa Mission. He ministered the prisoners and the faithful in Aliwal Diocese. At present, he continues his pastoral ministry in Johannesburg Diocese and serves the Province as its treasurer.

Profession date: 02 February 2004

Ordination date: 19 December 2009

 

 

First Profession of Vows, 12 August 2017

Zachaeus Tembo

from Zambia

 

Thabonyana Johannes November

from South Africa

 

John Tembo

from Zambia

 

Andreas Keta

from Lesotho

 

Joseph Chaka Molapo

from Lesotho

 

 

Provincial and His Council of the South African Province

2017 - 2020

 

 

Home | Meet Us | NecrologySCJ History Devotions | SHAL | Scholastics | News Archive | Calendar | Images | Vocation

Priests of the Sacred Heart
South African Province
2005-2017